You Too CAN Afford the Expense of Losing Weight

Me at 203 lbs. the day ending my last 24 Day Challenge; down from 245lbs.

Me at 203 lbs. the day ending my last 24 Day Challenge; down from 245lbs.

Since my wife and I happily became Advisors with AdvoCare the most frequent objection to trying the products has been “I can’t afford it”. And I get this objection because of my failures in properly explaining AdvoCare. I’ve trained many sales people in my 20 year sales career as owner of Total Broadcasting Service, radio advertising and video marketing; and with my previous employers. When someone tells you “they can’t afford” your product or service you are guilty of one of two things. Either you have failed to build in the mind of the customer enough value for your offering, or you have failed to show them how they CAN AFFORD your products or services.

My wife and I have enjoyed tremendous benefits from using some of AdvoCare’s more than 80 different products. The benefits are so great we’ve made them a priority in our regular spending. And that’s what potential customers need to do. They need to make their health and appearance a higher priority. And they need to do some simple math. As an AdvoCare Advisor-Distributor its my job to help them with both. So here we go…

According to a January 2013 Gallup Poll only 35.9% of Americans are a “normal” or healthy weight. Of the remaining 64.1% of you, 40.6% are obese. BTW- that’s about 1% higher than when First Lady Michelle Obama started her “Let’s Move” physical fitness campaign in 2008. So things are getting worse, not better (in more ways than one. But THAT’s another blog). That’s over 86-million Americans with considerable motivation to find the finances necessary to get into shape. And in case you were wondering, if you are 30-40 pounds heavier than when you graduated high school you are probably obese. And it’s costing you money.

Obesity leads to heart disease, high blood pressure, diabetes, and other chronic health conditions. Obesity may not lead to arthritis and joint pain, but I can tell you from personal experience it does make such conditions worse. According to the website diabetes.org, they surveyed medication use and cost of 128 patients (75 women, 53 men). The average patient took between 4 and 5 medications per day. The monthly cost of these drugs ranged from $80 to $115. These estimates did not include the cost of syringes or home glucose monitoring supplies. These two items increased monthly drug costs by at least $55. Thus, the total estimated monthly drug cost for these patients ranged between $115 and $170. That’s over $1380 per year. Also, according to the U.S. Department of Health and Human Services (DHHS) if you have blood pressure and are prescribed one of 18 different medicines you’re spending between $65-$195 per month, $780-$2340 per year. And how much do you spend on pain medicine, for aching backs and joints caused by your overweight?

AdvoCare AffordabilityWhen you do the AdvoCare 24 Day Challenge you will spend no more than $7.91 per day and you’ll need to give up a few unhealthy food choices you’ve been making. When you give up morning coffee, fast food, soda, and maybe a breakfast sandwich or other daily snack you will be saving between $12-$15 per day, which is between $288- $360 over the entire 24 days of The Challenge. Add to your savings the fact that you will probably be eating less, and healthier, and THAT will also save you money.

Even when not on the Challenge my wife and I save money with AdvoCare products. For instance we drink Spark daily as a source for energy, mental clarity, and as a morning wake-up drink. We no longer drink coffee, which we used to drink daily. As Advisors with a 40% discount on the retail price of AdvoCare products we spend about $0.75 on each Spark drink or $1.50 per day. Compared to just a $3.00 latte; that saves us $45.00 per month. We were never “energy” – drink people, like Red Bull. But a lot of people are, and if you are…you’re spending over $4.50 on every drink. Spark contains no sugar and 21 vitamins and minerals and costs 1/3 of what you’re spending.

Spark is loaded with 21 different vitamins, minerals, and other nutrients. It contains no sugar. And it works!!!

Spark is loaded with 21 different vitamins, minerals, and other nutrients. It contains no sugar. And it works!!!

We also enjoy AdvoCare’s Meal Replacement Shakes daily at breakfast or lunch. We enjoy the chocolate flavor, as well as the mocha chocolate. Others like the Berry or Vanilla. The Shakes cost us $1.93 each meal. Any meal at any restaurant or fast-food sandwich is going to cost you at least $3.00. Yes, a bowl of Cheerios is a little cheaper. But it’s a lot less nutritious and far less filling. If you’re like me, when you eat a bowl of Cheerios or any other breakfast cereal you’re hungry again in an hour. That danish or donut you buy adds to your cost. Doesn’t it? And Meal Replacement Shakes contain:

Meal Replacement Shakes

* Only 220 calories
* Balanced meal for optimal nutrition and weight management
* 24 grams of easy-to-digest protein
* High in dietary fiber (5-6 grams)
* 50% of the Daily Value of calcium
* 26 vitamins and minerals
* 1:1 ratio of proteins to carbohydrates

And my family loves AdvoCare Snack and Meal bars. They have quite a variety. The new RAW flavor is a favorite. It’s a less-processed snack bar high in fiber and other nutrition. It’s great for eating on the run. And our cost is only $1.60 per bar. Snack Bar

I guess with the Snack and Meal bars, the Meal Replacement Shakes, and Spark my message is these are not expenses. They’re replacements for what you would otherwise spend your hard-earned money on and in most cases they’re far less expensive. So don’t think of AdvoCare as an additional expense. Think of it in most cases as a substitute expense, and less of it.

Lastly, most people get started on AdvoCare with the 24 Day Challenge. 24 Day ChallengeBut if you feel you can’t spend the $190 retail price (less with AdvoCare membership) then you can do it gradually. The first 10 days of the Challenge includes the Herbal Cleanse, Spark, and Omegaplex. Get those three outside the typical bundle and you only spend $76.40. Order the remaining Meal Replacement Shakes, MNS MAX, and additional Spark one week later when your next paycheck comes. You can do that for your health, your future, maybe your children. Right?

See? You can afford it.

Thanks for visiting. Comments are welcome.

Since June of 2012 to May 2013 Sonja is down OVER 40 lbs.

Since June of 2012 to May 2013 Sonja is down OVER 40 lbs.